9 Haziran 2017 Cuma

Göbeklitepe Dünyanın İlk Tapınağı – Belgesel filmi

  
“Herkesin ve herşeyin anlatacak bir hikayesi vardır. Bu hikayelerden bazıları hiçbir zaman günışığına çıkmaz, sonsuza dek birer sır olarak kalırlar.” Film, yaygın inanışları sorgulayan hikayesi ile izleyiciyi günümüzden 12.000 yıl geriye, Göbeklitepe’ye götürüyor. Yeryüzündeki ilk tapınak, Antikçağ bilgeliğinin sembolü olan İngiltere’deki Stonehenge anıtlarından veya Mısır Piramitleri’nden binlerce yıl daha öncesine ait. Göbeklitepe Belgeseli, yüzeydeki bilgilerin üzerini biraz kazıdığımızda bile tabuların nasıl yıkılmaya başladığını ortaya koyuyor. Uçsuz bucaksız evrendeki bu ufacık gezegende yer alan ilk tapınağın, Göbeklitepe’nin hikayesi, zihnimizi farklı olana açarak, keşfedecek ve öğrenecek daha pek çok gizemin varlığını hatırlatıyor. Göbeklitepe Kazı Başkanı Prof. Klaus Schmidt, filozof ve mistik Metin Bobaroğlu, astronomi ve fizik profesörü B.G.Sidharth, duayen arkeolog Prof. Mehmet Özdoğan, ejiptolog Wafaa El-Sadık bu belgeseldeki fenomeni anlamamıza yardımcı olan uzmanlar.

İki yıl süren yoğun araştırma ve planlama sonrasında 4 ülkeye toplam 17.500 km’lik yolculuk yapılarak iki sene süren çekimler tamamlandı. Kazı alanını yeniden canlandırmak için kullanılan görsel efektler, 2D ve 3D animasyon çalışmaları ve mitolojik hikayelerin izleyiciye ilüstrasyonlar ile aktarılabilmesi için 1.200 saatlik çalışma gerçekleştirildi.

* * *

 Göbeklitepe UNESCO'ya Yeni Yüzüyle Hazırlanıyor
Dünyanın en eski tapınak kalıntıları olarak kabul edilen Göbeklitepe ören yeri, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası asıl listesine yeni çatı korumasıyla girmeye hazırlanıyor. UNESCO adaylığı için son hazırlıkların yapıldığı Göbeklitepe'nin uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için de yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı çalışmaları tamamlanmaya çalışılıyor.

17 Mayıs 2017

Tamamı buradan... Göbeklitepe UNESCO'ya Yeni Yüzüyle Hazırlanıyor - Medya Urfa