12 Ekim 2012 Cuma

Yeraltından Notlar

Saygıdeğer karıncalar yapı işine karınca yuvasıyla başlayıp hâlâ da öyle sürdürmekle olumlu sebatlı davranış adına büyük bir onur kazanmışlardır.Gelgeç gönüllü, tutarsız bir yaratık olan insanoğlu ise, belki de satranç oyuncuları gibi hedefi değil, hedefe giden yolu sever.

Evet, insanın tek yaptığı şey, iki kere iki dörtlerin peşine düşmek, okyanusları aşmak, bu uğurda seve seve yaşamını vermektir; ama öbür yandan aradığını bulacağı için de ödü patlar. Çünkü bulursa arayacak başka bir şeyi kalmayacağını hissetmektedir. 

Demian

İnsan birinden korkuyorsa, o kimsenin kendi üzerinde söz sahibi olmasına izin vermiş demektir...

Tanrı ile Sohbet
Başkalarını yargılamak için acele etmeyin. Yargılamaktan kaçının. Diğer kişinin "yanlış"ı dün sizin "doğru"nuzdu; diğer kişinin hatalarını geçmişte siz de yapmıştınız, bugün düzelttiniz. Kendi seçimlerinizin ve kararlarınızın da başkalarının seçimleri ve kararları kadar "acı verici", "zararlı", "bencil" ve "affedilmez" olduğunu görün.

Franz Kafka - Milena'ya Mektuplar
Bugün senin karşına geçip susacağım. 
Mutluluğumu kelimelere dökebilir miyim ki ?..Elime, gözüme, yüreğime burada olmanın mutluluğunu nasıl anlatayım..Oysa ben yalnızca ; Senin bana söylediğin yaşamı seviyorum.

K. Marx


Hep şunu görürüz ki, sorunun kendisi, ancak o sorunun çözümünün maddi koşulları zaten var olduğu ya da en azından oluşmaya başladığı zaman ortaya çıkar.