6 Ekim 2016 Perşembe

Bir kadeh şarap 1 saat spora eşit

Kanadalı araştırmacılar, bir kadeh kırmızı şarap içmenin sağladığı yararın bir saat spor yapmayla eş değer olduğunu açıkladı.

Kırmızı üzüm içinde bulunan antioksidanın kas ve kalp fonksiyonlarını geliştirdiğini; gelişme miktarının da bir saat süreyle yapılan egzersizle aynı olduğu belirtildi. Alberta Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen laboratuvar araştırmalarında, kırmızı şarabın fiziksel performansı artırdığı ve kasları güçlendirdiği tespit edildi.

Kaslar güçleniyor
Araştırmacı Jason Dyck, kırmızı üzüm içindeki antioksidan kullanılarak spor etkisi yaratacak bir hap üretilebileceğini söyledi. Dyck, “Bence antioksidan, spor yapmak isteyen ancak engeli olduğu için yapamayan kişiler için yardımcı olacak” dedi. Araştırmacılar kırmızı şarabın kas güçlendirmek haricide; hafızayı da güçlendirdiğini, kanser riskini azalttığını ve katarakt gelişimini engellediğini de söyledi.Özdemir Asaf "En sevdiğim mevsime geldik; Yapraklar sararacak, Gök gürültülü yağmurlar yağacak. Sonbahar, hüzündür, Hüzün ise ben demektir."


Louis Aragon - Bana baktın gözlerinle

Bana baktın gözlerinle ıssız ufka dek 
Anılardan yıkanmış gözlerinle 
Bana baktın saf unutuş olan gözlerinle 
Bana baktın üzerinden belleğin 
Başıboş nakaratlar üzerinden 
Solmuş güller üzerinden 
Aldanmış mutluluklar üzerinden 
Yürürlükten kalkmış günler üzerinden 
Mavi unutuş olan gözlerinle baktın bana.


Ahmet Telli "İnsana şiir yakışır, Yeryüzüne yağmur, Gökyüzüne mavi."Sığındığım her yer adınla anılır ben girerim, sokağı devriyeler basar bir de gülüşün eklenir kimliğime 
*
Canı cehenneme rahat uyuyanın. 
Perdesini çekenin. 
Yüreği yalnızca, kendisi ile dolu olanın.
*
Her şey gölgesi kadar ağır.