23 Ocak 2017 Pazartesi

Mumcu ve Okkan'dan Bugüne


Anısına...
Yakın tarihimizin en unutulmaz, en acı günlerindendir 24 Ocaklar…
                Uğur Mumcu: Türk gazeteci araştırmacı ve yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu, suikasta kurban giderek öldürülmüştür.
                “Yıllar akıp gittikçe, giden gittiği ile kalıyor.” cümlesi takılıyor beynime.  Yaptıkları, bıraktıkları ve yapacakları da onlarla birlikte mi yok olup gidiyor yoksa?..
                Kendini Cumhuriyet için emekten eşitlikten aydınlanmadan bağımsızlıktan yana, antiemperyalist bir devrimci düşünceyle Atatürkçülüğün, Cumhuriyet Devrimlerinin yılmaz yorulmaz, ödünsüz savunucusu,  bir düşünürü olarak siper etmişken, geleceğe dair son nefesinde acaba endişesi, şüphesi mi vardı?..
                Ben, bu yol da bu yolu oluşturacak ve devamını sağlayacak - sağlaması gereken taşlardan sadece biriyim!..
                 Biliyorum ki benim gibi nice yıkılmaz, değişmez, bağımsız, hür, adaletten eşitlikten yana daha binlerce kişi bu yolu devam ettirecek, bombayla yok edileceği sanılan meşaleyi taşıyacak nice taşlar vardır diye düşünürken, inanıyorum ki Demokrasi Şehidimiz Mumcu’nun yüreğinde, aklında hiç mi hiç şüphe yoktu!..
                Bugün yaşasaydı  yarının gündemi için kim bilir ne neler yazardı? Bizlere gösterilmeyen hangi olayları, konuları tüm çıplaklığı ile serecekti gözlerimizin önüne?..
                …………………………

                Ali Gaffar Okkan: Diyarbakır Emniyet Müdürü, 24 ocak 2001’de  elim bir saldırıyla koparıldı, görev yaptığı Diyarbakır’da Halk ile Devleti barıştırmayı başaran yaşamından, inandığı insan sevgisiyle birlikte.
                Aslında son konuşmasını kendi cenaze töreninde yapmıştı, Milli Devlet Şehidimiz Okkan…  Cenaze töreninde,  Diyarbakır halkı tek vücut halinde; şehidimizin Türk Bayrağına sarılı tabutunu, Türk Bayrakları eşliğinde Türkçe ve Kürtçe ağıtları eşliğinde uğurlamışlardı, son yolculuğuna. Bu durum dahi tek başına, Ali Gaffar Okkan'ın ne kadar büyük bir iş başardığının ispatıdır, bugün bile hala anlamak istemeyenlere!
                Tarihe yön veren, yaydıkları gelecek aydınlığıyla kitleleri arkasına alıp yürüyen liderler, devlet adamları, gazeteciler, yazarlar, bilim adamalarının arkasında, kalan insanlar tek ses olarak, tek yürek halinde mıraldanmaya devam ediyorlar hala ama garip bir sessizlik içerisinde: “Uğurlar olsun uğurlar olsun!..”
 Birsen Tankaya Dinç