4 Ağustos 2017 Cuma

Duygular Yaşam Enerjisidir

            Duygular bir enerjidir. Enerji şekil değiştirir ama yok olmaz. Duygularımızı görmezden gelebiliriz, inkâr edebiliriz, bastırabiliriz ama onları yok edemeyiz. Duygu enerjisi yaşam enerjisidir. İfade edilerek açığa çıkmayı ister. Yaşamı anlamlı kılar. Duygular ifade edilmediği takdirde, bedende enerji tıkanıklığı yaratır.

           Yaşamı canlı kılan şey duyguların akışıdır. Akışı olmayan bir su birikintisi bir süre sonra bataklığa dönüşür. Duyguları tıkanmış olan insan da kendi ruhsal bataklığını oluşturur. Tıkanmış, birikmiş duygular bedenden dört yolla açığa çıkarlar: ağlamak, gülmek, kızgınlık, orgazm. Bu dört yol, aşırı duygu birikiminin emniyet supabı görevini üstlenir. Bedene aşırı duygu yüklemenin basıncını bir dereceye kadar hafifletir. Hepimiz farklıyız, dünyayı farklı farklı algılarız. Aynı olaya farklı tepkiler veririz. İç dünyalarımız farklı. Bu farklılıkları oluşturan şey ise duygularımız.

           Her insanın temel amacı kendisini tanımaktır ? bu amacın bilinçli olarak farkında olmasa bile- Bu yüzden duygularımızın ne anlama geldiğini nereden kaynaklandığını bilmemiz, duyguların mesajını anlamamız son derece önemlidir.

           Bizi insan kılan duygularımızın doğası hakkında farkındalığımız arttıkça ? empati? denilen başkalarını hissederek anlayabilme yeteneğimizde artacaktır. Başkalarının duygularını anlamak ise kendi duygularımızı anlamakla mümkündür. Empatik yaklaşım ?yaşama kendi gözlüklerimle değil, senin gözlüklerinle baktığımda seni anlayabilirim? duyarlılığına sahip olmaktır.

           Duygularımız ruhumuzun sesidir. Onları bir engel olarak da algılayabiliriz, bize yol gösteren, kendimizi tanımamıza yarayan bir pusula olarak da.  Duygu dilini bilmekle bilmemek arasındaki fark da bıçağın adam kesmekle salata yapmak arasındaki kullanım farkı gibidir.

           Duygularınızla kavga etmeyi mi seçiyorsunuz, barışık olmayı mı ? Duygularınızı bastırmayı mı seçiyorsunuz, ifade etmeyi mi? Duygularınız mı sizi seçiyor, siz mi duygularınızı?

Geçmişin Gölgeleri -Nil Gün