Kültür Sanat Edebiyat

Kültür Sanat Edebiyat
KÜLTÜR okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek ve zekayı geliştirmektir. SANAT güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur. EDEBİYAT Söz ve manayı, yani insan dimağında yer eden her türlü bilgileri ve insan karakterinin en büyük duygularını, bunları dinleyenleri veya okuyanları çok alakalı kılacak surette söylemek ve yazmak sanatı. Bugün içindir ki edebiyat, ister nesir halinde olsun, ister nazım şeklinde olsun, tıpkı resim gibi, heykeltıraşlık gibi, bilhassa mûsıkî gibi, güzel sanatlardan sayıla gelmektedir.

8 Nisan 2017 Cumartesi

Şiirlerin içinden çıkıp gelen kadınlar vardır. Öpse şiir, saçını dağıtsa mısra, gülse kıta olur.


  d.8 Nisan 1970
Evden kaçabilirsin çocuk, ama kaderden asla! ( Kedinin Alışkanlıkları )

Hiçbir mektup artık ikna etmiyor beni hayata ( Şimdiden Bir Hatırasın )

Ne tezatlı bir şey, ne tuhaf Ne tuhaf acıyla hiç konuşamamak. ( Kurbati )

Canımın acısıydın. Ben bir tek o canı unutmamak için her şeyi hatırlamıştım. ( Bıktığım Şeyler ve Yeşil Fanila)

Hayatımın üstünde imkansız kuşlar uçuyor. " " Kalbim neden ben? Sırf sevinesin diye seni bir kere bile Elinden tutup parka götürmedim. ( Enkaz Kaldırma Çalışmaları )

Benimse yüreğim Koltuk altına sıkıştırılmış, Yenik bir tavla maçı ertesiydi. ( Yüzüm Güvercinlere Emanet)

Dünyanın bütün sabahları için iki bilet al maviş anne Aman umutsuz bir yer olmasın! ( Mutsuza Kim Bakacak?)

Artık bütün üzgün oluşlarımın adı: ANNE! ( Annemle İlgili Şeyler )

Kağıttan gemiler yaptım kalbimden Ki hiçbiri karşıya ulaşmazdı. Aşk diyorsunuz, limanı olanın aşkı olmaz ki bayım! ( Siz Aşktan N'anlarsınız Bayım? )

Heceleme beni artık Allah'ım Bırak okunaksız kalayım " " Bir ağıt olarak yak beni Allah'ım Parmaklarına kına olayım hayatın. ( Samson ve Dalila )

İyi niyetli ve sevimli bir kızdan kalanlar Sallanıyor durmadan boş salıncaklarda 'Üzgünüm' diyor, Bir mutluluk şiiri daha yazamam bu saatten sonra! " " Birini çok sevmek gibiyim " " Neden her aşk Bir kadının cenazesini kaldırır mutlaka. ( Müsveddeler )

Bir bakardım eğilmiş su içiyor Gamzelerinden kuşlar. ( Karınca Kumu )

Keşke susmanın muhabbet kuşu olaydım. " " Ben sizin ruhunuza çiçek aşısı yapayım da çiçekler açsın ruhunuz. ( Ağlayan Kaya )