Kültür Sanat Edebiyat

Kültür Sanat Edebiyat
KÜLTÜR okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek ve zekayı geliştirmektir. SANAT güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur. EDEBİYAT Söz ve manayı, yani insan dimağında yer eden her türlü bilgileri ve insan karakterinin en büyük duygularını, bunları dinleyenleri veya okuyanları çok alakalı kılacak surette söylemek ve yazmak sanatı. Bugün içindir ki edebiyat, ister nesir halinde olsun, ister nazım şeklinde olsun, tıpkı resim gibi, heykeltıraşlık gibi, bilhassa mûsıkî gibi, güzel sanatlardan sayıla gelmektedir.

10 Ekim 2012 Çarşamba

Mendilimde Kan SesleriGülemiyorsun ya, gülmek
Bir halk gülüyorsa gülmektir
Ne kadar benziyoruz Türkiye'ye...


Arthur Schopenhauer
Bazılarının bencil sevgisi nefretinden daha acı vericidir.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği


  Tatlı sözler söyleyen saygılı, nazik biriyle karşılıklı oturdunuz mu onun söylediği hiçbir şeyin doğru olmadığını, hiç bir şeyin içten olmadığını kendi kendinize hatırlatmanız dünyanın en zor işidir.


Ernest Hemingway’in Marlene Dıetrıch’e yazdığı bir mektuptan
Yüzünden zamanları aşan bir sevimlilik okunuyor. Onaracak kişi o olduktan sonra; kalbinizin kırılıp parçalanmasının zerrece önemi yok.

Che Guevara

Birşeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Birşeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.